Efektywne zarządzanie oprogramowaniem pomaga firmom lepiej wykorzystać możliwości jakie daje cloud computing

Polecane produkty

Axence nVision

Monitorowanie sieci i zarządzanie zasobami IT
Monitorowanie i wizualizacja sieci
Audyt sprzętu i oprogramowania
Monitorowanie użytkowników
Ochrona danych przed wyciekiem
Zobacz więcej »

HWGroup

Monitorowanie warunków środowiska w pomieszczeniach IT
Czujniki temperatury
Czujniki wilgotności
Czujniki zalania
Czujniki dymu
Zobacz więcej»

Netasq

Kompleksowe zabezpieczenie sieci firmowej
Firewall
Antywirus i Antyspam
IPS (Intrusion Prevention System)
VPN (Virtual Private Network
Audyt podatności
Zobacz więcej»

Securedoc

Pełne bezpieczeństwo danych
Szyfrowanie danych i dysków

Szyfrowanie pamięci USB
Szyfrowanie nośników CD/DVD
Centralne zarządzanie w firmie
Zobacz więcej»

Jak wynika z najnowszego badania BSA | The Software Alliance, firmy czerpią więcej korzyści z technologii cloud computingu kiedy stosują najlepsze praktyki efektywnego zarządzania oprogramowaniem.

W badaniu zatytułowanym: „Będąc w chmurze – dlaczego efektywne zarządzanie oprogramowaniem jest ważne jak nigdy” (ang. Navigating the Cloud – Why Software Asset Management is More Important than Ever) BSA dostarcza działom IT praktycznych wskazówek jak uzyskać maksymalne korzyści z rozwiązań oferowanych przez technologię cloud computingu, przystosowując programy zarządzania oprogramowaniem do nowego środowiska chmury. Wykorzystując praktyki efektywnego zarządzania oprogramowaniem do ulepszenia korzystania z chmury, firmy osiągają korzyści i oszczędności wiążące się z zastosowaniem zasobów informatycznych w tym środowisku. Z badania wynika, że nieefektywne zarządzanie oprogramowaniem może osłabić niektóre z tych korzyści.

„Praktyki efektywnego zarządzania oprogramowaniem (SAM) muszą być integralną częścią strategii każdej firmy w zakresie korzystania z chmury, od jej wdrożenia aż po zarządzanie nią.” – powiedziała Jodie Kelley, Wiceprezydent i Główny Prawnik BSA – „Bez właściwego zarządzania oprogramowaniem wiele korzyści wiążących się z korzystaniem z chmury, takich jak zmniejszenie kosztów i ryzyka, nie zostanie osiągniętych”.

Badanie BSA dostarcza firmom praktycznych wskazówek jak zastosować i zarządzać oprogramowaniem w środowisku chmury.

Główne wnioski płynące z badania:

  • Technologia cloud computingu nie rozwiązała problemów wiążących się z licencjonowaniem oprogramowania, a raczej stworzyła nowe. Można je przezwyciężyć dzięki efektywnemu zarządzaniu oprogramowaniem.
  • Efektywne zarządzanie oprogramowaniem jest tak samo istotne dla firm korzystających
    z technologii cloud computingu, jak dla tych korzystających z tradycyjnych rozwiązań informatycznych.
  • Mimo, iż cel efektywnego zarządzania oprogramowaniem nie zmienia się, wiedza na temat jego wykorzystania musi zostać dostosowana do środowiska chmury.
  • Praktyki efektywnego zarządzania oprogramowaniem powinny być integralną częścią strategii firm w zakresie korzystania z chmury i planu jej wdrożenia.
  • Tradycyjne umowy licencyjne dotyczące oprogramowania wymagają specjalnej uwagi podczas przenoszenia rozwiązań firmy do chmury, aby zapewnić zgodność licencyjną.
  • Oprogramowanie jako usługa wiąże się z wyzwaniami w zakresie nieautoryzowanego użycia
    i posiadania oprogramowania, które po zakupie staje się bezużyteczne ze względu na nieumiejętność odpowiedniego wykorzystania w firmie (ang. shelfware).

Pełny raport jest dostępny na stronie: www.bsa.org/samcloud.

Źródło: www.bsa.org

Kategorie: Aktualności