Firmy tracą miliony przez zbędne oprogramowanie

Polecane produkty

Axence nVision

Monitorowanie sieci i zarządzanie zasobami IT
Monitorowanie i wizualizacja sieci
Audyt sprzętu i oprogramowania
Monitorowanie użytkowników
Ochrona danych przed wyciekiem
Zobacz więcej »

HWGroup

Monitorowanie warunków środowiska w pomieszczeniach IT
Czujniki temperatury
Czujniki wilgotności
Czujniki zalania
Czujniki dymu
Zobacz więcej»

Netasq

Kompleksowe zabezpieczenie sieci firmowej
Firewall
Antywirus i Antyspam
IPS (Intrusion Prevention System)
VPN (Virtual Private Network
Audyt podatności
Zobacz więcej»

Securedoc

Pełne bezpieczeństwo danych
Szyfrowanie danych i dysków

Szyfrowanie pamięci USB
Szyfrowanie nośników CD/DVD
Centralne zarządzanie w firmie
Zobacz więcej»

Polskie firmy tracą miliony złotych przez złe zarządzanie licencjami oprogramowania – wynika z analizy przeprowadzonej przez firmę doradczą Deloitte. Zdecydowana większość przedsiębiorstw ma programy, z których nie korzysta. Co trzecie (32%) płaci za utrzymanie oprogramowania, choć nie ma uprawnień do jego używania.

Jak wskazuje Deloitte, praktycznie w każdej polskiej firmie można znaleźć programy, z których nikt nie korzysta. W największych firmach wartość takiego oprogramowania może sięgać nawet powyżej 10 mln zł. Co ciekawe, przeszło połowa badanych przedsiębiorstw (58%) kupuje dodatkowo wsparcie dla oprogramowania, z którego nie korzysta.

Najczęściej przyczyną takiego stanu rzeczy jest wdrożenie nowszych rozwiązań. Powtarza się też sytuacja polegająca na zakupie oprogramowania na potrzeby nowego projektu, który jednak nie został zrealizowany. Pozostałe przypadki to po prostu efekt nieznajomości potrzeb własnego przedsiębiorstwa.

– O ile z licencją wieczystą, będącą spadkiem po historycznym systemie lub zapomnianym projekcie trudno cokolwiek zrobić, o tyle firmy powinny zadbać o wygaszenie utrzymania niewykorzystywanego oprogramowania komputerowego. Jest o co walczyć, bo roczny koszt takiej usługi sięga 30% wartości licencji – mówi ekspert Deloitte, Bartosz Zając.

Większość firm (68%) posiada równocześnie braki licencyjne, skutkujące zobowiązaniami wobec producentów. Firmy z reguły poświęcają zbyt mało czasu na sprawdzenie umowy podpisywanej z dostawcą, a warunki licencyjne bywają skomplikowane i ciężkie do zrozumienia.

Zdaniem ekspertów Deloitte, najlepszym zabezpieczeniem jest optymalne zarządzanie licencjami – by móc ograniczyć zbędne wydatki. Dobrym rozwiązaniem jest np. przeprowadzenie wewnętrznego audytu.

– Taki przegląd może stanowić podstawę do dalszych zakupów i dyskusji z dostawcami oprogramowania w celu precyzyjnego określania potrzeb zakupowych. Aby zapewnić ciągłą zgodność z warunkami licencyjnymi, działania te powinny być włączone w roczny plan audytu wewnętrznego każdego większego przedsiębiorstwa – przekonują eksperci Deloitte.

Źródło: http://www.gazetapodatnika.pl/artykuly/firmy_traca_miliony_przez_zbedne_oprogramowanie-a_17682.htm

Kategorie: Aktualności